MAMMUT

ساندویچ پانل

انواع ساندويچ پانل عايق و كاربردهای آن‌ها

۲۳ فروردین ۱۴۰۱

انواع ساندويچ پانل عايق و كاربردهای آن‌ها

ساندویچ پانل چیست؟

همانطور كه از نام ساندویچ پانل‌ها پیداست، از چندین لایه تشكیل شده‌اند كه معمولا شامل دو ورق پوششی نازك و یك هسته در بین آنها می‌شوند. این دو لایه ورق و هسته‌ای كه در بین آن‌ها قرار گرفته است در تمام ساندویچ پانل‌ها وجود دارد و در واقع به عنوان یك وجه تشابه در بین تمام انواع ساندویچ پانل‌ محسوب می شود. در بیشتر موارد، پوسته بیرونی یك ساندویچ پانل از یک ورق فولادی گالوانیزه تشکیل شده است. پوسته داخلی را می‌توان از ورق فولادی گالوانیزه، ورق‌های آلومینیومی نازک، فولاد ضد زنگ یا GRP (پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشه) ساخت. هسته ساندویچ پانل از مواد عایق مانند پلی اورتان (PUR)، پلی ایزوسیانورات (PIR) یا پشم سنگ ساخته شده است. متصل شدن لایه بیرونی و درونی هم به تركیب شدن مواد مورداستفاده كمك می‌كند. وقتی صحبت از دوام و مقاومت در سازه‌ها می‌شود، ساندویچ پانل‌ها بسیار جلوتر از هم‌رده‌های خود هستند. به دلیل اینكه ساندویچ پانل‌ها از لایه‌های جداگانه تشكیل شده‌اند، اغلب با عنوان پانل‌های كامپوزیت شناخته می‌شوند. پانل‌های عایق، پانل‌های کامپوزیت یا ساندویچ پانل‌ها در طرح‌ها و انواع بسیار متنوعی وجود دارند.

ساندویچ پانل چیست؟

از پانل‌های عایق چطور استفاده می‌شود؟

ساندویچ پانل‌های عایق در بسیاری از صنایع مانند هوافضا، خودروسازی و ساخت و ساز استفاده می شوند. ما در این مطلب قصد داریم بر استفاده از پانل‌های عایق به عنوان عناصر آماده برای صنعت ساختمان تمرکز كنیم. پانل‌های عایق برای استفاده در انواع ساختمان، گزینه بسیار عالی هستند. شما با استفاده از ساندویچ پانل‌های عایق، در زمان صرفه جویی می‌کنید و همچنین هزینه و وزن را کاهش می‌دهید. می‌توان از پانل‌های عایق در دیوار و سقف انواع سازه استفاده كرد. اگر ساندویچ پانل‌ها مستقیماً از کارخانه ارائه شوند، بلافاصله آماده استفاده هستند. به دلیل ویژگی‌های ذکر شده در بالا، امروزه پانل‌های عایق برای ساخت سالن‌ها، سقف‌های ساختمان‌های مسکونی بسیار محبوب هستند. پانل‌های عایق با هسته نسوز نیز اغلب به عنوان ساندویچ پانل‌های عایق در برابر شرایط جوی مانند رطوبت و حرارت و همچنین مقاوم در برابر آتش استفاده می‌شوند.

 

انواع ساندویچ پانل‌های عایق

1) ساندویچ پانل‌های سقفی

ساندویچ پانل‌های سقفی عایق را می‌توان در یك نگاه تشخیص داد و این به این دلیل است كه دارای برآمدگی‌هایی هستند كه از ارتفاعات هم قابل تشخیص می‌باشند. پایداری، به ویژه در مورد پانل‌های سقفی ضروری است، زیرا آنها نه تنها باید وزن خود را تحمل کنند، بلکه باید بارهای احتمالی مانند برف را نیز تحمل کنند.

 

انواع ساندويچ پانل‌های عایق

برای اطمینان از نبود هیچ گونه درز بین دو پانل سقفی، یك لایه همپوشانی در بالای پانل مجاور قرار خواهد گرفت.

2) پانل‌های سقفی ECO

پانل‌های سقفی اكو (ECO) از جمله ساندویچ پانل‌های خاص هستند. در پانل‌های ECO زیر یا روی آن‌ها به جای فولاد از فویل آلومینیومی پوشیده شده است. پانل‌های سقفی ECO به ویژه برای استفاده در ساختمان‌های کشاورزی، مانند اصطبل و انبارها مناسب هستند.

 

 ساندویچ پانل‌های سقفی ECO

 

3) ساندویچ پانل‌های دیواری عایق

پانل‌های دیواری عایق‌شده، به جای مهره‌های بلند روی پانل‌های سقف، دارای پروفیل خط‌دار برای پایداری هستند. از آنجایی که به دلیل نداشتن رج بلند هیچ فلپ همپوشانی وجود ندارد، پانل‌ها با استفاده از زبانه و اتصال شیار به یکدیگر متصل می‌شوند. همچنین به صورت اختیاری، می‌توان از پیچ‌هایی که از بیرون قابل مشاهده نیستند، با استفاده از یک سیستم تثبیت مخفی استفاده کرد. از ساندویچ پانل‌های دیواری می‌توان در سقف یا کف نیز استفاده کرد.

 

ساندويچ پانل‌های ديواری عايق

 

4) ساندویچ پانل‌های اتاق سرد

پانل‌های اتاق سرد شکل خاصی از پانل‌های دیواری هستند. ساندویچ پانل‌های اتاق سرد معمولا از لحاظ عایق بندی بهینه‌تر از پانل‌های عایق معمولی هستند. ساندویچ پانل‌های اتاق سرد اغلب دارای یك پوشش ایمن می باشند.

 

ساندويچ پانل‌های اتاق سرد

 

5) ساندویچ پانل‌های عایق برای نمای بیرونی و داخلی

لایه بیرونی یک ساندویچ پانل عایق از چندین لایه مختلف تشکیل شده است که آن را در برابر عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش و یا زنگ‌زدگی محافظت می‌کند. از آنجایی که تمام لایه‌های یك ساندویچ پانل وظایف خاصی را انجام می‌دهند، باید توجه داشته باشید که قبل از خرید، عوامل محیطی که پانل‌ها در معرض آن‌ها قرار می‌گیرند را، تجزیه و تحلیل کنید تا یك انتخاب مناسب داشته باشید. از آنجایی که لایه بیرونی و یا داخلی ساندویچ پانل‌های عایق، اغلب در معرض شرایط متفاوتی قرار می‌گیرند، مواد مورد استفاده در آن‌ها نیز متفاوت است. به عنوان مثال، لایه بیرونی همیشه باید دارای یک لایه محافظتی UV باشد و در فضاهای داخلی مرطوب مانند استخرها باید از خوردگی محصول جلوگیری شود.

 

ساندويچ پانل‌های عايق برای نمای بيرونی و داخلی

 

6)هسته ساندویچ پانل‌های عایق

عایق بودن ساندویچ پانل‌ها تا حد زیادی به لطف هسته ساندویچ پانل حاصل می‌شود که توسط ورق‌های خارجی ساخته شده از فولاد یا آلومینیوم محافظت می‌شود. هسته ساندویچ پانل‌های عایق را می‌توان از مواد در ضخامت‌های مختلف ایجاد كرد.

 

هسته ساندويچ پانل‌های عايق

 

پلی اورتان (PUR)

پلی اورتان یک رزین مصنوعی است که در دهه 1930 توسط اتو بایر (Otto Bayer) و گروه تحقیقاتی او برای IG Farben ساخته شد. در ساندویچ پانل‌های عایق، پلی اورتان محبوب‌ترین ماده عایق است. اما پلی اورتان چقدر می‌تواند در عایق بودن یك ساندویچ پانل موثر باشد؟

ساندویچ پانل پلی اورتان (PUR)

پلی ایزوسیانورات (PIR)

پلی ایزوسیانورات‌ها حتی در مقایسه با پلی اورتان خواص عایق‌بندی بهتری دارند. بنابراین، همان مقدار عایق‌بندی را می‌توان با ضخامت هسته کمتری به دست آورد. علاوه بر این، پانل‌های عایق‌شده با هسته PIR نسبت به پانل‌های با هسته PUR در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارند و دمای بالاتری را برای مدت طولانی‌تری تحمل می‌کنند.

 

حمل و نقل ساندویچ پانل‌های عایق

برای ساندویچ پانل‌هایی با طول حداکثر 24 متر، اصول مهمی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید تا مطمئن شوید که پانل‌ها بدون آسیب حمل می‌شوند. ساندویچ پانل‌ها معمولا بسته بندی می‌شوند. برای اینکه در حین حمل و نقل به پانل‌ها آسیبی وارد نشود، باید به صورت افقی روی نگهدارنده‌های ساخته شده از فوم پلاستیکی یا چوب قرار گیرند. توجه داشته باشید که نگهدارنده‌ها باید در فاصله مناسبی از هم باشند، و محصول در سطحی متناسب با شكل و اندازه خود قرار گیرد. یعنی اگر سطح محصول صاف است، سطحی که روی آن قرار می‌گیرد باید صاف باشد. اگر سطح ساندویچ پانل منحنی است، سطحی که روی آن قرار می‌گیرد نیز باید منحنی باشد.

 

ذخیره سازی ساندویچ پانل‌های عایق

گاهی اوقات لازم است که پانل‌های عایق را در یک محل یا در یک انبار ذخیره کنید. حتما مطمئن شوید که ساندویچ پانل‌ها مستقیماً روی زمین قرار نگیرند، بلکه همیشه روی جداکننده‌های چوبی یا پلی استایرن (Polystyrene) قرار گیرند که پهن‌تر از خود پانل هستند. مطمئن شوید که بین بسته‌های ساندویچ پانل از اسپیسر استفاده شده است. بهترین شرایط نگهداری پانل‌های عایق، اتاق‌های خشک و عاری از گرد و غبار است که تا حدودی تهویه می‌شوند.

 

دنیای ماموت با رعایت بالاترین استانداردهای مرتبط و استفاده از بهترین مواد اولیه و جدیدترین تكنولوژی های جهان، توانسته است حرف اول كیفیت در صنعت تولید ساندویچ پانل در كشور را بزند و شعار تجربه بهترین‌ها را به تحقق برساند.

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل با کارشناسان دنیای ماموت در ارتباط باشید.

شبکه نمایندگی دنیای ماموت

متناسب با نیاز خود نمایندگی مورد نظر را پیدا کنید

MAMMUT

با ما در ارتباط باشید

  • تلفن دفتر:
  • تلفن کارخانه:
  • فکس:
  • ایمیل:
نقشه گوگل مپ دنیای ماموت

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دنیای ماموت می‌باشد.

faramouj-logoطراحی سایت و سئو توسط تیم فراموج